Go Back   Cinemagia Forum > S.F.ilm: dincolo de realitate

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 28 May 2004, 18:15   #1
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
The Day After Tomorrow

Tocmai s-a deschis un mall in Brasov, ce include si un multiplex cu 3 sali, si am avut si eu ocazia sa vad Day After Tomorrow odata cu restul lumii

A fost exact asa cum m-am asteptat. Un film-catastrofa cu efecte speciale coplesitoare (o fi fost pt ca am fost aproape de ecran? ), insa plin de clisee din cap in coada. Dar cind vezi Statuia Libertatzii inghitzita de ape, iar LA-ul distrus de tornade, parca nici nu te mai gindesti la subiect. Te pierzi in efecte speciale. Oricum, cred ca e un film mai bun ca Independence Day.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 May 2004, 20:46   #2
PoliFanAthic
Guru
 
PoliFanAthic
 
Join Date: Oct 2002
Location: Timisoara
Posts: 1,434
Send a message via ICQ to PoliFanAthic Send a message via AIM to PoliFanAthic Send a message via MSN to PoliFanAthic Send a message via Yahoo to PoliFanAthic
Hmmm...nu l-as categorisi mai bun decat ID. Mi s-a parut lipsit de tensiune si doar impresionant ca efecte speciale. In rest, chiar nu aveai la ce sa te astepti. Emmerich a facut un "nou" film invechit despre dezastre naturale.
__________________
Asteptand Rambo 5 aka Aliens vs Predator vs Rambo
PoliFanAthic is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2004, 09:18   #3
TLD
Spirit of the System
 
TLD
 
Join Date: May 2003
Location: bucuresti
Posts: 2,200
Ca sa citezi dintr-o cronica americana... "Maerita vazut in cinema doar pentru efecte... nimik mai mult!"
TLD is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2004, 11:06   #4
Scorpion
Senior
 
Scorpion
 
Join Date: Aug 2001
Posts: 83
Christi da detalii despre mall-ul din Brasov. Ce fel de sunet are ? Stereo sau Dolby DIgital ? Cat e biletu ?
Scorpion is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 May 2004, 17:58   #5
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Nu mi s-a parut un film bun numai pentru efectele speciale! Mi s-a parut un film bun si atat. Cu toate piesele ce compun un film bun. Contrar oricaror sanse mi-a placut filmul, desi nu aveam nici un chef sa vad un alt "disaster movie".
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2004, 14:16   #6
christi
Guru
 
christi
 
Join Date: Feb 2002
Location: route 66
Posts: 676
Send a message via Yahoo to christi
Originally Posted by Scorpion:
Christi da detalii despre mall-ul din Brasov. Ce fel de sunet are ? Stereo sau Dolby DIgital ? Cat e biletu ?

Nu cred ca asta e locul potrivit.... dar totusi...
E ca la Hollywood Multiplex din Buc. Totul e ultramodern, sunet Dolby, trei sali, etc, etc. Aceleasi conditzii ca la HM. Biletele sint intre 60 si 120.000.
__________________
We are accidents waiting to happen...
christi is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2004, 22:13   #7
Flopcaru
Junior
 
Flopcaru
 
Join Date: Oct 2003
Location: lost city
Posts: 65
Mie mi-a placut foarte mult filmul. Nici nu mi-am dat seama ca jumate e facut pe comp. Poate doar lupii aia.
Oricum, a fost super. Cand am iesit din sala m-am bucurat din tot sufletul ca bate soarele.
Scena de la final cu pamantul jumatate inghetat a fost super.
__________________
Asta e prima zi din restul vietii mele.
Flopcaru is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 May 2004, 23:56   #8
ultras_sportul
Junior
 
ultras_sportul
 
Join Date: Jan 2004
Location: Bucuresti
Posts: 26
Send a message via Yahoo to ultras_sportul
Filmul este acceptabil

Efecte speciale excelente in acest film... scenariul scartie insa in cateva locuri... efectul de ansamblu este insa pozitiv daca tinem cont ca are si un mesaj clar in ce priveste schimbarile climaterice ce ne bat la usa... nu stiu cum e la altii dar asa ploi ca anul asta nu am prins in Bucuresti niciodata din 1977 incoace...atunci am inceput scoala si a fost si cutremurul...
__________________
Vreau sa vad un film bun!
ultras_sportul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 12:12   #9
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
the day after tomorrow sau cand chiar nu ai ce face

cum ieri nu aveam ce face m-am dus sa vad the day after tomorrow(cel putin credeam ca merita pt efecte)..un clisheu shi o plictiseala de un capat la altul ...toata sala a facut mishto de acest film..ce mai chiar e un Disaster movie ..singura parte care mi-a placut a fost cea cu americanii care fortzau granita cu Mexicu incercand sa intre ilegal (now that's a change!)..in rest happy endind a fost NASHPA (mai lipsea sa se vindece pushtiu ala de tumoare pe creier ...)..nici efectele speciale nu mi s-au parut cine shtie ce...pe scurt NU merita banii pe bilet....ah..inca ceva actorul care il juca pe Sam mi se parea f.f. cunoscut dar nu -mi amintesc de unde...anyone??

P.S inainte de film am vazut un trailer la un film cu Will Smith(I,robot) care semana cu episod din Animatrix shi culmea mai avea shi melodia Navras d p coloana sonora a Matrix Revolutii ...WTF??
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 13:02   #10
Gaandalf
The White Rider
 
Gaandalf
 
Join Date: Dec 2002
Location: with charlotte
Posts: 4,253
Re: the day after tomorrow sau cand chiar nu ai ce face

Originally Posted by Danica:
P.S inainte de film am vazut un trailer la un film cu Will Smith(I,robot) care semana cu episod din Animatrix shi culmea mai avea shi melodia Navras d p coloana sonora a Matrix Revolutii ...WTF??
Nu tzii minte k acelashi lucru am scris shi eu la Matrix 4ever ... ?
Chiar m-a deranjat atat ideea filmului care este Animatrix toata ziua - - episodul Renaissance part 1 and 2 ... cat shi Navras - melodia de pe soundtrack-ul Matrix Revolutions
+ eshti prima persoana care a zis ca The Day After tomorow e NASHPA .... de abea ashtept sa ma duc sa-l vad ... m-ai facut curios...
__________________
"Hollywood is like a 10 story cock f.ucking everything in it's path ... just like Madonna!"
Gaandalf is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 15:30   #11
Danica
Guru
 
Danica
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 304
Re: the day after tomorrow sau cand chiar nu ai ce face

Originally Posted by Gaandalf:
Nu tzii minte k acelashi lucru am scris shi eu la Matrix 4ever ... ?
Chiar m-a deranjat atat ideea filmului care este Animatrix toata ziua - - episodul Renaissance part 1 and 2 ... cat shi Navras - melodia de pe soundtrack-ul Matrix Revolutions ...
Da.shtiu ca ai scris asta la Matrix 4ever( :love: ) dar eu inca nu vazusem trailerul ....now i am really pissed off!!!Cica I,Robot e bazat pe o carte de Asimov (ca asta era cu legile roboticii)dar robotul seamana cu cel din Animatrix shi WTF n-au mai avut bani de soundtrack asha ca l-au "imprumutat"??Grrr...

Quote:
+ eshti prima persoana care a zis ca The Day After tomorow e NASHPA .... de abea ashtept sa ma duc sa-l vad ... m-ai facut curios...

well gusturile nu se discuta..daca unora le-a placut ok ..dar mie chiar mi-a parut rau ca am dat banii pe bilet..
__________________
...........................................
Danica is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 17:29   #12
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Finally pot sa scriu shi eu in timp despre un film. Vazut shi mi-a placut. Nu doar un film de efecte speciale. Traiasca dezastrele naturale! Super faza cand le ingheatza la aia elicopterele shi ingheatza shi pilotzii and all...asta parca era un Pompei or somethin`. Shi cand vine vaportul printre blocuri si...wow...tordandele alea cand au distrus "sigla" HOLLYWOOD!!! Multe chestii mishto in filmul asta! Mai putzin m-a impresionat sacrificiul tipului din echipa, pentru totzi shim ca asemenea acte...sunt inexistente in ziele noastre...dar ma rog, probabil un inghetz global schimba situatzia...
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 May 2004, 18:09   #13
BeNnY
Guru
 
BeNnY
 
Join Date: Feb 2004
Location: nu stiu
Posts: 3,690
Danica, "Sam" ti se pare cunoscut datorita filmului Bubble Boy probabil... Asta daca n-ai vazut Donnie Darko
__________________
apocalypse please
BeNnY is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2004, 19:18   #14
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
sloganul ar fi trebuit sa fie "don't fuck with mother nature"

doamne ce ma enerveaza personajele de genul vice-presedintelui. Chiar ca este un cliseu pe doua picioare. "De ce sa actionez in mod rational si sa salvez milioane si milioane de vieti? Doar economia este mai importanta"

Au fost cateva momente care chiar m-au facut sa exclam "Oh SHIT!" dar sfarshitul mi s-a parut cam anti-climatic. Dupa ce tatal si fiul s-au reunit ma asteptam la niste faze si mai si decat ceea ce vazusem pana atunci... in schimb nada. Si nu va enerveaza ca din Europa nu au aratat NIMIC? Parca ideea era ca acolo era mai rau ca-n State. Nu avea rost sa arate bucurestiul, aici cred ca in cel mai rau caz injurau oamenii pe strada ca zapada a stricat gazonul de pe Ghencea, in rest...

Totul s-a simtit grabit. Cred ca ar fi fost mult mai interesant daca intr-adevar furtunile ar fi tinut 6-8 luni pana sa se formeze si sa vedem cum s-ar fi pregatit oamenii.

Un film dezastru bun dar... il voi uita repede.


In schim trailerele la Spiderman, Eu, robotul, si Garfield vor ramane cu mine multa vreme.
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 01 Jun 2004, 22:09   #15
Demona
your Worst Nightmare
 
Demona
 
Join Date: Oct 2001
Location: Hell
Posts: 1,776
Originally Posted by Lady_Skar:
Si nu va enerveaza ca din Europa nu au aratat NIMIC? Parca ideea era ca acolo era mai rau ca-n State.

Pai mey Lady S...inca nu ai invatzat de la domnii americani ca inafara de ei, nu mai exista nimic? Daca ar fi pana acolo, din partea lor, restul lumii este in continuare intr-o era glaciara. Shtii doar ca daca depasheshti inafara granitzelor US, ajungi in zona crepusculara, acolo unde oamenii cavernelor si dragonii inca exista. We were dead before the end begin!
__________________
"People say I'm a freak, dark, weird, sick and twisted person, but I actually have the heart of a young girl - in a jar, on my desk..."
Demona is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 09:11   #16
ctoma
Senior
 
ctoma
 
Join Date: Oct 2001
Posts: 88
Dupa parerea mea , filmele de genul asta ar trebui sa aiba scop doar de entertaining, cand ele au pretentia sa dea si mesaje politico-moralizatoare , cum incearca sa faca filmul asta, mi se pare usor ridicol .
In rest, trecand peste cliseele care sunt oricum de asteptat , din punct de vedere al efectelor filmul merita.
ctoma is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 10:05   #17
Lady_Skar
El Chewbaccabra
 
Lady_Skar
 
Join Date: Sep 2002
Location: it looks like a room but i'm not sure.
Posts: 996
Send a message via Yahoo to Lady_Skar
Originally Posted by ctoma:
Dupa parerea mea , filmele de genul asta ar trebui sa aiba scop doar de entertaining, cand ele au pretentia sa dea si mesaje politico-moralizatoare , cum incearca sa faca filmul asta, mi se pare usor ridicol .
In rest, trecand peste cliseele care sunt oricum de asteptat , din punct de vedere al efectelor filmul merita.

ar fi fost marfa daca la sfarshit aparea Captain Planet si zicea:

"I tried to warn you guys but NOOOOOOOOOOOO... you wouldn't listen. "
__________________
Tis better to be brief then tedious.
Lady_Skar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 03 Jun 2004, 11:21   #18
onutza_
Senior
 
onutza_
 
Join Date: Jun 2004
Location: Iasi/Bacau
Posts: 110
Send a message via Yahoo to onutza_
:lol: Da mai... Un fel de "Cometa" tras de par si fara nici o logica... Daca va bate gandul sa mergeti sa-l vedeti ... mai bine stati acasa.
onutza_ is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Jun 2004, 17:19   #19
Mircius
Veteran
 
Mircius
 
Join Date: Feb 2003
Location: Bucuresti
Posts: 203
Send a message via MSN to Mircius Send a message via Yahoo to Mircius
Unul din celle mai reushite filme despre dezastre (cadou de la Mama Natura .... CIAO Darwin!!!3), plin de efecte speciale destul de reushite. Adica, foarte reushite. Abia ashteptam sa-l vad, mai ales cand Emanuel mi-a spus ca este super fain. Cand l-am vazut a 2-a oara, am observat nishte questii foarte nepotrivite... ca de exemplu, tipu zice ca ochiul acela avea diametrul de vreo 75 de km, (ii prinde inghetzu ala de secunda si pe el, si pe fisu') apoi mai zice ca are 80 de km pana in manhatan?!?! how is that possible????? Sper ca am calculat bine....
Dar oricum, film de nota 11...la efecte speciale. 8)
Mircius is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Jun 2004, 21:42   #20
Ionutz55
Guru
 
Ionutz55
 
Join Date: Jan 2004
Location: Dado Club
Posts: 979
Send a message via Yahoo to Ionutz55
Un film foarte bun parerea mea, dar pana la urma tot efectele speciale fac aproape tot filmul. Ii dau nota 9, pt efecte, poveste, actori s.a.
__________________
SEX IS LIKE NOKIA (CONECTING PEOPLE), LIKE NIKE(JUST DO IT), LIKE PEPSI (ASK FOR MORE), LIKE COCA-COLA (ENJOY IT)!
Ionutz55 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:23.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells