Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

View Poll Results: Care considerati cä e cel mai bun film românesc dinainte de 1989?
"Pãdurea spânzuraþilor", Liviu Ciulei 48 21.33%
"Moara cu noroc", Victor Iliu 15 6.67%
"Proba de microfon", Mircea Daneliuc 10 4.44%
"Reconstituirea", Lucian Pintilie 26 11.56%
"Moromeþii", Stere Gulea 60 26.67%
"Meandre", Mircea Sãucan 4 1.78%
"Mihai Viteazul", Sergiu Nicolaescu 42 18.67%
"Nunta de piatrã", Dan Piþa ºi Mircea Veroiu 6 2.67%
"Actorul ºi sãlbaticii", Manole Marcus 11 4.89%
"Duminicã la ora ºase", Lucian Pintilie 3 1.33%
Voters: 225. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 24 Apr 2008, 20:50   #81
Old_Faithful
Novice
 
Old_Faithful
 
Join Date: Feb 2007
Location: Tulcea
Posts: 7
Am ales "Moromeþii" pentru cã rãspunde cel mai bine la întrebarea "-ªi acum, încotro, Niculae ?"

La o primã vedere, superficialã, s-ar putea crede cã toatã greutatea mesajului stã în ultima replicã a filmului - anemicã ironie la adresa sistemului dictatorial de tristã amintire. Ar fi o eroare !

De fapt, pânã sã ajungã la momentul final, Stere Gulea a tãiat in carne vie, disecând necruþãtor pãcatele pãrinteºti, acuzând fãrã ezitare marele defect al neamului nostru - prea sfânta rãbdare care ne-a þinut atâta amar de vreme legaþi de amãgitoarea senzaþie de stabilitate cu care pãmântul strãmoºesc ne-a fascinat generaþie dupã generaþie. Bisturiul sãu s-a oprit, însã, deasupra carotidei, lãsînd finalizarea în seama noastrã. Este, oare, suficientã desprinderea de cele materiale si abordarea temerarã a Golgotei Cunoasterii fãrã a avea un sprijin material susþinut conºtient de cãtre societatea care te-a creat ?

In acest context, ramanem cu toþii niºte Moromeþi pierduþi ceaþa bunelor intenþii care sunt sortite ratãrii atâta vreme cât nu ne lepãdãm de egoismul mãrunt care nu vede mai departe de gardul care þine laolaltã oile care ne dau laptele de zi cu zi, lasând uzufructul lânii - mult mai valoros - în seama lupilor.
__________________
"Our ignorance is not so vast as our failure to use what we know."
Marion King Hubbert (October 5, 1903 – October 11, 1989)
Old_Faithful is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 28 Apr 2008, 12:44   #82
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
revazut - aici la ny, in cadru retrospectivei - 'secvente': ex-ce-lent, a cistigat detashat pariu cu timpu, e clar d pus in top 5 (alaturi d 'proba d microfon') &, k atare, face d rushine orikre top 10 in kre figureaza 'actoru & salbaticii' si nu ac film al lu tatos!...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2008, 00:34   #83
Coshava
Veteran
 
Coshava
 
Join Date: May 2006
Posts: 259
Deoarece paragraful cu "Amintiri ..." este blocat am sã pun aici adresa cãtre reacþia .... dar mai bine vedeþi voi ... :sick:
Coshava is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2008, 10:35   #84
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
da, o stiu
nu l-am vazut niciodata asa de nervos pe ceusescu. oricum, generatia mea nu prea a avut ocazia sa il cunoasca altfel decat in lumea limbajului de lemn. de asta m-a uimit cu atat mai tare. la un moment dat lasa si hartii si tot si se agita in toate directiile. :w00t:
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 May 2008, 13:11   #85
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Apropo, am deblocat topicul de "Amintiri..." si am pus-o la locul ei - puteti räspunde acolo.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2008, 10:01   #86
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
dragii mei, multumita lui alex leo serban, topul a ajuns si in ultimul numar din Dilema veche, care se apleaca asupra "vechiului nostru cinema". Pe langa articole scrise de cei mai tari critici de film de la noi, gasiti in grupaj si parerile regizorilor despre "ce salvam din filmul romanesc ante-1989"
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2008, 10:41   #87
Supastar
Guru
 
Supastar
 
Join Date: Jan 2006
Location: Timisoara
Posts: 1,286
Send a message via Yahoo to Supastar
Originally Posted by StefanDo:
dragii mei, multumita lui alex leo serban

io zic s-i dam ban!
Supastar is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Jul 2008, 13:15   #88
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
N-i nevoie, câstigä bine!
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 11:18   #89
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
cel mai bun film romanesc de dinainte 1989

Cred ca e hazardant sa facem astfel de clasificari! Unul dintre cele mai bune filme romanesti de dinainte de "89 este "GLISSANDO" Daneliuc nu va mai fi niciodata in stare sa mai faca un film de calitatea artistica a lui Glissando. S-a prostit saracu'. Si, apropo de gloria si decaderea unor regizori care au fost buni odata, ma gandesc ce trist este si cazul lui Mircea Muresan: sa-ti incepi cariera facand filme ca "Rascoala" si sa ti-o inchei cu "Azucena". E bine sa stii cand sa te retragi.
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Jul 2008, 17:39   #90
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
"Hazardant"? Pe cine hazardäm?
Päi atunci, TOATE clasamentele sunt hazarda(n)te. Adio topuri, adio ierarhii de valori, adio valori în sine. Niveläm tot, sub umbrela lu' "pärerea mea".

Cu Muresan si Daneliuc ai perfectä dreptate, cu o exceptie: "Proba de microfon" e cel mai bun film al lui D. (Aici, nu e vorba de "pärerea mea", ci de rigoare profesionalä si valoare artisticä; strict subiectiv, favoritul meu ar fi "Vânätoarea de vulpi" - dar accept cä e abia cam al treilea, valoric, din filmografia lui.) "Glissando" e un film cu calitäti imense, cu un autentic suflu de geniu prin el, dar totodatä dezlânat, haotic, semidoct si imatur. E firesc sä-l apreciem pozitiv, dar cu rezervele cuvenite. (La premierä, si pe mine m-a läsac în cur, nu zic... Numai cä de-atunci, am mai învätat meserie, m-am mai copt, m-am mai dumirit...)
Oricum, laudele desäntate aduse lui tin de un anumit conformism, iar desfiintärile totale, de antidaneliucism.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 06 Aug 2008, 13:09   #91
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Si eu am votat...cu turma,"Reconstituirea".Imi place foarte mult Lucian Pintilie,are o subtilitate inconfundabila,imi place si "Balanta" il consider printre primele dupa revolutie.Nici "O vara de neuitat" n-ar fi fost chiar rau,a avut niste momente memorabile,si sfarsitul,nu stiu ce i-a lipsit sa fie perfect,poate Bleont daca lipsea,nu stiu...
Ce e trist ca filmele de dinainte de '89 erau mult mai bune decat cele de dupa,care incearca sa le imite pe cele vechi,in loc sa incerce ceva tehnici,subiecte inovatoare.
"De ce dai ma,de ce dai?"
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2008, 13:14   #92
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
"Actorul si Salbaticii" merita re re revazut pentru Toma Caragiu!
Va mai curge multa apa pe Dambovita pina va mai apare un actor de talia lui Toma Caragiu, care sa fie in stare sa joace de la roluri dramatice (Azilul de noapte) la musical (Opera de trei parale). Putini il mai tin minte din marile spectacole de la Bulandra. Majoritatea il cunosc din scheciurile de la TV
Cui ii este dor de Toma Caragiu?
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2008, 15:39   #93
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Mie, mereu.
Oricând trec pe la Bellu, mä opresc o clipä si la mormântul lui.
Si acum, dupä treizeci de ani, continuu sä mä cutremur, zicându-mi: "Da MARE-o fo', dom'le...!"
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 09 Sep 2008, 16:10   #94
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Moara cu noroc, clar.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2008, 08:09   #95
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
@ Pittbul

Acum cativa ani am vazut la TV un sondaj de opinie publica: un elev de la Liceul Lazar a fos intrebat de un reporter "Stii cine a fost Toma Caragiu?"
(Strada pe care a locuit ii poarta numele!) La care elevul raspunde: "un voievod!" ( L-a confundat cu Voda Caragea! ) :shock:
SIC TRANSIT GLORIA MUNDI !
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2008, 11:51   #96
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
cred ca si-ar mai fi gasit loc in top "Tudor" (cred ca asa se cheama) si "Columna".

Am revazut Columna mai deunazi. Surpriza, nu numai ca am suportat filmul (se intampla rar la productiile cinematografice romanesti pre-revolutionare) dar m-a si impresionat. Ma asteptam la multe clisee patriotic-comuniste si totusi filmul mi s-a parut tensionat, logic, coerent in explicatiile sale despre acele vremuri tulburi, captivant. O poveste intunecata despre un trecut crancen, poveste care totusi "se tine" . Nimic patriotard.

Da, l-am revazut pentru Ilarion Ciobanu, fie-i tarana usoara!...dar asta m-a facut sa redescopar un film...

Deci cred ca si Columna avea loc in poll...
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2008, 12:22   #97
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Loc in topul asta cred ca ar fi avut si "FELIX SI OTILIA" de Iulian Mihu!
Un film- fresca sociala in inceputului de secol XX. Film de referinta pentru cinematografia romana.
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2008, 14:51   #98
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Din päcate: nu, nu, nu...
"Columna" a fost genul äla de film care mä plictisea si nu stiam de ce - cä, de: eram tânc... Stiam cä trebuia sä-mi placä, si tot asteptam, si nu se întâmpla nimic... La fel am pätit si cu "Neamul Soimärestilor" (în care pe deasupra mai juca si mätusä-mea - asta de la Geneva!), si cu "B.D..."-urile, si cu "Cuibul Salamandrelor"... Abia la optispe ani, când deja mä pregäteam de admitere si începusem sä înteleg cinema, am väzut duda de "Bratele Afroditei" si am priceput: toate erau de Mircea Drägan - amorfe, lesinate, confuze...
"Tudor", în schimb, e un film într-adevär bunisor. Lucicä Bratu, care mi-a fost prof particoler în douä rânduri - la cineclub în '75-76, si pentru admitere, în '78-79 - era un foarte bun profesionist, cu fior artistic autentic; dar el era regisorul de tip clasic, ortodox, conservator, cuminte, descifra bine texte, construia personaje minunate, însä nu avea nici inventivitatea unui cineast novator, nici energia si dinamismul necesare unei fresce istorice cum se voia "Tudor" - si filmul capoteazä tocmai la acest subiect; ar fi fost mult mai bun dacä-si refuza veleitätile de superproductie, si rämânea doar un film-portret - gen în care Bratu excela.
"Felix si Otilia" e într-adevär cel mai bun film al lui Mihu Iulian, si un film bun în genere. Totusi, are burti, mai ales în partea a doua, iar creativitatea lui se rezumä doar la elemente disparate: scenografia (uluitoare! Vivi Popa a murit la cutremur, Dumezeu sä-l ierte, maicä-mea era prietenä cu el, am fost la parastas), imaginea (a lui Fischer.... care nu s-a mai Intorsureanu! ), galeria de personaje... Ansamblul care le leagä nu se ridicä la înältimea excelentei, rämâne doar bunicel si atât.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2008, 22:23   #99
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
"Felix si Otilia" e într-adevär cel mai bun film al lui Mihu Iulian, si un film bun în genere.
O fi cel mai bun al lui Mihu da e sforaitor. Fata de carte un un cacat, in plus e cu Sergiu. Dublu Extaz ? ))
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Sep 2008, 22:58   #100
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Da, Sergiu în Pascalopol a fost o mare gafä. Tipologic era credibil (desi se schimbau radical datele personajului, conform descrierii din roman), da' cu actoria lui de trei lulele... Sorry.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 04:27.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells