Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Clasic

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 14 Dec 2009, 21:19   #41
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Haha, ce bine ai zis-o Bremen!
Aceeasi sporovaiala enervanta remarc si eu mereu la filmele lui Felinni cu diferenta ca mie imi place la nebunie treaba asta. Agitatia italieneasca este adorabila si F. este constient de comicul creat atat de situatii cat si de caracterele cu pricina. Am mereu in cap masa de pranz pe care o ia familia din Amarcord cu bunicul ramolit, copilul naravas, mama plangacioasa, sotul isteric care tipa cand la copil cand la nevasta, ma prapadesc de ras de cate ori revad secventa.....

La fel si secventa cinei luata in strada in Roma, cu tramvaiul care ocoleste unduioas mesele in timp ce familiile vecine isi savureaza pastele si vorbesc galagios
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Dec 2009, 18:32   #42
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Mie nu mi-a placut niciodata "Raging Bull" a lui Scorsese si nu am inteles de ce ar depasi filmul asta in intensitate niste pelicule ca "Rocky","Somebody Up There Likes Me" sau unul mai nou ca 'Cinderella Man".
Filmul asta e plictisitor ca o zi de luni,personajul e prea libidinos si uneori nejustificat de furios,iar ideea excelenta de lupta impotriva demonilor interiori mi s-a parut sub-folosita.
Fanii hardcore ma vor injura,dar asta e parerea mea!(si poet acum)
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 10:37   #43
Gospin
Comfortably numb
 
Gospin
 
Join Date: May 2009
Location: over the rainbow
Posts: 1,289
Send a message via Yahoo to Gospin
Wow, thanks God!
Sa stii ca intotdeauna am considerat Rocky, dar si Rocky 2 mai sus decat Raging Bull, dar intotdeauna mi-a fost frica sa o spun. Oricum in umila mea viziune Rocky 1 & 2 sunt cele mai bune din serie. De Niro are charm, dar nu mi s-a parut stralucit in rolul de boxeor. Sa specific ca au fost foarte putine faze in care boxeaza? mai bine nu. Cred ca titlul filmului se refera la lupta lui cu temerile proprii. Citeam un articol acum ceva timp ca o scena din Raging Bull este cea mai tare din acest punct de vedere ( De Niro plin de sange) intradevar scena este de-o cruzime uluitoare. Silvester Stallone nu se poate ridica la valoarea lui De Niro, nimic de zis, dar in materie de box rocks!
__________________
Ambition is a poor excuse for not having enough sense to be lazy!
Gospin is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 10:44   #44
redmen
Old School Hollywood
 
redmen
 
Join Date: Mar 2006
Location: Ramnicu Valcea
Posts: 3,221
Ragging Bull nu este un film (numai) despre box.
__________________
I had some problems with my screenplay so I bought that book .. "How to Write a Movie in 21 Days".That was a year ago. (Christopher Moltisanti)
redmen is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 17 Dec 2009, 13:19   #45
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
"Raging Bull" este in ultimul rand un film despre box.Am citit undeva ca ar avea si valente mistice si crestine dar eu n-am perceput nimic in sensul asta.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2009, 09:54   #46
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
a philadelphia story, mi s-a parut excesiv de teatral si cam insipid
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2009, 08:25   #47
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Originally Posted by StefanDo:
a philadelphia story, mi s-a parut excesiv de teatral si cam insipid
mie, una, chiar mi-a plăcut. dar eu sunt excepţia, cea căria îi plac APROAPE toate filmele clasice, mai puţin western-urile.

l.e. - The Shawshank Redemption nu este un film clasic, că tema tratată este clasică e cu totul altă poveste. dp meu dv filmul nu e nicidecum supraevaluat, şi categoric e un film care merită revăzut.

Last edited by Dragomara : 21 Dec 2009 at 08:28.
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2009, 09:01   #48
alextreme93
Guru
 
alextreme93
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 388
Pe mine m-a plictisit rau de tot Blow Up'ul lu' Antonioni.(nu sariti pe mine)!
alextreme93 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Dec 2009, 11:20   #49
Liviu-
Film Dissection
 
Liviu-
 
Join Date: Dec 2008
Location: Vaslui / Bucuresti
Posts: 3,106
Originally Posted by alextreme93:
Pe mine m-a plictisit rau de tot Blow Up'ul lu' Antonioni.(nu sariti pe mine)!

Mie chiar mi-a placut Blowup, dar m-a plictisit L'Avventura. E printre putinele care au putut sa ma plictiseasca asa de tare.
Liviu- is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 09:06   #50
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Pasarile

E unul din filmele care argumenteaza ideea ca e foarte greu sa ma inghit filme din anii 60 ai secolului trecut.

Desi am aflat ca filmul a facut furori la vremea lui eu nu am gasit in el, acum 2 zile decat un film desuet, defazat, cu actori care joaca nenatural , cu mimici absolut ridicole pentru un spectator antrenat cu thriller-urile din anii 80 incoace....cu cadre inutil filmate in studiouri cu background de carton si mucava, alternand cu cadre filmate "on location" fara nici un scop artistic evident pentru o asemenea alternanta...cu un scenariu care consterneaza prin faptul ca nu face nici o legatura clara (doar cateva paralele relativ subtile care nu spun nimic interesant) intre povestea personajelor si atacurile pasarilor...cu niste efecte speciale care, oricat ai fi de constient de valoarea lor istorica, nu poti sa nu le gasesti ridicol de slabe... cu un final de ghiveci, tip "ete, fahs!"...
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Apr 2010, 13:43   #51
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by Floydman:
cu cadre inutil filmate in studiouri cu background de carton si mucava, alternand cu cadre filmate "on location" fara nici un scop artistic evident pentru o asemenea alternanta...
As spune ca acesta e un trademark Hitch, el niciodata nu a acceptat sa fie in pas cu inovatiile tehnologice. Si-a pastrat acelasi stil de la inceputuri, inclusiv acele decoruri de carton si mucava, chiar cu riscul de a fi considerat anacronic. Cred ca, intr-o anumita masura, se temea de alterarea intr-o forma sau alta a acestui stil prin implementarea unor asemenea inovatii.
Intr-adevar, ultimele sale filme apar ca desuete, intr-o anumita masura, asta tocmai datorita faptului ca Hollywood-ul se schimba in jurul sau dar Hitch raminea acelasi. "Si-a iesit din mina", au inceput sa spuna circotasii... Trecind peste aceste anacronisme insa, eu cel putin nu pot sa spun ca am vazut vreun film de Hitch prost. Desigur, Topaz sau Torn Curtain nu sint Vertigo ori Psycho. Hitch ramine insa Hitch iar oricare dintre filmele sale bate la poponetz o groaza de asa-numite mistery-thrillers, contemporane ori ba...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Apr 2010, 08:09   #52
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
cred ca cel mai tare m-a deranjat faptul ca elementul de suspans n-are legatura cu actiunea, prin cauzalitate asa cum ar trebui. adica in orice film suspansul intervine pt ca "personajele au facut ceva" care a provocat lucrul asta. or, in acest film personajele n-au facut nimic in sensul asta. asa cum pasarile intra in povestea fetei puse pe agatat californieni in provincie asa povestea pasarilor putea fi inserata intr-o poveste despre un crescator de porci. era acelasi lucru, si tot n-avea legatura.
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 09:44   #53
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Este o abatere DELIBERATA de la regulä - si unul dintre lucrurile care-mi plac CEL MAI MULT la "The Birds". Altfel, dacä se lipsea de aceastä licentä, ar fi coborât mult spre nivelul mediu al oricärui thriller corect si banal.

...Si încä o explicatie:
Acea clasicä si legitimä legäturä cauzalä e obligatorie în filme pentru a transmite ideea - scop normal al operelor artistice normale. Dar "Päsärile" nu e un film "normal" (în sensul de, mai bine zis, "normativ"), scopul säu NU este acela de a comunica o idee, ci de a SPERIA. Nu e ideatic, ci visceral - este un thriller de suspense 100%. Ca atare, lipsa cauzalitätii nu e doar scuzabilä, ci chiar foarte creativä: oamenii äia n-au gresit nimic, sunt complet nevinovati, si totusi nenorocirea vine (efectiv) din cer! Astfel, teroarea creste exponential, la niveluri de-a dreptul paranoice.
L-am väzut prima oarä pe la vreo 14 ani, si mi-a pläcut asa, modic... Il receptam ca un adolescent al anului 1974 (deci, la 11 ani distantä - timp care, în acea epocä, se simtea...)
De-atunci, l-am mai reväzut de multe ori. Si, de fiecare datä, îl savurez cu si mai mult deliciu decât înainte. E o bijuterie! Sau, mä rog, o präjiturä paradoxalä - îi creste prospetimea de la deceniu la deceniu!

Si, din nou:
Sä nu uitäm cä aceastä fracturä între povesti, aceastä lipsä de cauzalitate directä, e un trademark al lui Hitchcock. A mai folosit-o, într-o formulä aproape identicä, în "Psycho", si doar tangential, dar semnificativ (la nivelul premisei), în "North by North-West" si "The Wrong Man" (povesti despre câte un om nevinovat care se pomeneste prins arbitrar în povestea altora). In cel de-al doilea, are chiar si un cadru care o expliciteazä vizual: chipul lui Henry Fonda, "fracturat" pe cräpätura oglinzii sparte. Sau în "Rear Window" - din nou o coliziune de povesti complet separate: a lui Jeff si a lui Thorwald. ...Totusi, în "The Birds", trucul atinge un nivel de-a dreptul magistral! Este o lectie de "încälcat regulile": ASA DA!

Oricum, n-o-ncercati acasä...!
Tre' sä fii Hitch ca sä-ti iasä!

Last edited by Pitbull : 12 Apr 2010 at 09:54.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 14:07   #54
copila_satanista
darkest music addict
 
copila_satanista
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 1,697
Chucky ...ca tot am vazut cum se agita lumea la thread-ul pt el . Mi se pare comedie numai cand vad ideea principala si moaca papusii si mi-aduc aminte ce nebunie a fost pe atunci cand il vazusem cu frate-miu, sor-mea, verii mei ...
copila_satanista is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 12 Apr 2010, 16:09   #55
Federico
Snob Elitist
 
Federico
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 1,579
Pentru mine Hitchcock e cel mai supraevaluat regizor de pe planeta si nicio cantitate de cafea consumata in prealabil nu reuseste sa tina piept plictiselii provocate care se soldeaza cu somn de voie de fiecare data cand dau ochii cu un film de-al sau... dar campionul absaolut in materie ramane "Der Blaue Engel" - la asta pur si simplu imi doream sa nu ma fi nascut.

Last edited by Federico : 12 Apr 2010 at 16:11.
Federico is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 09:35   #56
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
Am vazut Psycho...acolo totul mi se pare bine inchegat la nivel cauzal...nu am simtit nici o fractura. Iar suspansul intr-adevar e greu...te sperie...la Pasarile, nu m-am speriat dimpotriva, atacurile pasarilor mi se pareau relativ comice, mai ales din cauza mimicilor "de groaza" destul de false ale actritei principale...

nici nu mi-am pus problema ca fractura cauzala nu ar fi fost deliberata. am spus ca nu prea e inghitzibila, cel putin pt mine. nu mi-a placut, si gata.

ca un comment separat, filmul mai are si alte lucruri care nu sunt cauzale. e clar ca regizorul a urmarit sa sperie fara sa puna pret pe altceva. de aici si o gluma din timpul filmarilor (citita pe trivia la imdb) dupa cum stiti, chiar si pct culminant al filmului apare "out of the blue". tipesa se duce la mansarda fara un scop logic ci doar ca sa vedem noi cum o ciugulesc vietatile inebunite. la filmarea scenei, actrita principala il intreaba pe regizor "Why would I do that?" adica de ce sa urce scarile sa o ciuguleasca alea....la care regizorul raspunde : "Because I tell you to."
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line

Last edited by Floydman : 15 Apr 2010 at 09:44.
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Apr 2010, 10:04   #57
fake_hippie
Novice
 
fake_hippie
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 15
Originally Posted by Chambord:
Asa si mie A Clockwork Orange mi se pare oribil. Dar probabil m-as trezi cu o bata in cap daca as face greseala sa spun asta cu voce tare.

Eu am probleme mari cu 2001: A space odissey. La prima vizionare am rezistat vreo 20 de minute, plictisindu-ma crunt. A doua nu a avut loc, dar mi-am propus sa incerc din nou (candva). In schimb, m-a impresionat mai mult "concurenta", adica Solaris.

Last edited by fake_hippie : 15 Apr 2010 at 10:07.
fake_hippie is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 16 Apr 2010, 23:05   #58
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
nu gust sub nici o forma umorul tip Woody Allen. nu percuteaza. nu merge. nu...nimic! n-am putut urmari nici un film de-al lui cap coada. e drept ca nici nu m-am stresat. o fi bun...da mie nu imi place!
__________________
Oh my soul, let me be in you now. Look out through my eyes, look out at the things you've made. All things shinning...
Pvt. Train - Thin Red Line
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2010, 09:21   #59
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Si la ce categorie intra Woody Allen? Plicticos, prafuit, neinteresant sau ...?
Mi se pare cel putin bizar sa nu-ti placa WA si am crezut pana de curand ca cei care zic asta sunt de fapt niste mici teribilisti pana am descoperit ca prietenului meu, cu care am incercat sa ma uit la Stardust Memories (preferatul meu) ii displace total.....atunci ceea ce credeam ca e doar o pretentie de hipster a devenit ceva real, cotidian, palpabil si in masura sa-mi afecteze viata

Una dintre rezistente tine de faptul ca WA se pupa prea mult in cur singur
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Apr 2010, 10:04   #60
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Originally Posted by illotempore2002:
Una dintre rezistente tine de faptul ca WA se pupa prea mult in cur singur
Iar in ultima vreme se recicleaza. Ideea e urmatoarea: ai vazut un film de WA, le-ai vazut aproape pe toate. Din nou si din nou aceeasi introspectie (mai mult sau mai putin) narcisista. Isi pune intrebari, la fel ca Bergman, insa, spre deosebire de acesta si din pacate, Allen vine si cu niste raspunsuri convenabile. Pentru ca in urmatorul film sa o ia de la capat. Andrei Gorzo parca a spus asta si e cum nu se poate mai adevarat...
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:02.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells