Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Cinematografia romaneasca

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 04 Nov 2008, 12:03   #41
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
http://www.ascrie.org/2008/09/22/esq...ctombrie-2008/

Esquire publicã necrologul lui Sergiu Nicolaescu (cinefilul.weblog.ro)

Cel mai recent numãr din Esquire îi dedicã un material amplu lui Sergiu Nicolaescu. Sub titlul „Supravieþuitorul”, articolul prezintã foarte cunoscutul punct de vedere al regizorului, care are senzaþia cã cinematografia româneascã s-a nãscut cu el ºi cã va muri cu el. Nu este nimic nou, aceleaºi teme, aceleaºi marote, aceeaºi adversari. Pe scurt, este deziluzionat cã nu este apreciat la adevãrata sa valoare, crede cã va fi abia dupã moartea sa, dar asta nu îl încãlzeºte cu nimic, dã vina pe critici, atacã stilul minimalist al noul val ºi spune cã orice poate face filme cu o camerã fixã.
Pentru cã risca sã se transforme într-o odã, autorul dã posibilitatea unor critici ºi regizori sã îºi exprime pãrerea despre Sergiu Nicolaescu. Nimic nou nici aici. Îi este apreciatã creaþia de început ºi desfiinþatã cea de dupã 1989. Una peste alta, întreg materialul mi-a lãsat senzaþia unui necrolog, Doamne-fereºte! pentru cã aºa cred cã se va scrie despre el ºi se va vorbi despre el ºi dupã moarte.

CÎTEVA CITATE DIN ARTICOL

Nu aveam prieteni. Nu ieșeam în oraș niciodatã. Eram foarte singur, familia era departe. Dar aveam întotdeauna întâlniri. Femeile mi-erau și iubite, și prietene.

Da, sunt un dinozaur. Dar eu m-am fãcut, prin munca mea. Eu m-am bãtut la viața mea sã fac film. Dupã 89 n-am fãcut cele mai scumpe filme, alții au fost mai scumpi. Eu mi-am recuperat din audiențã toate finanțãrile primite. Ba chiar, înainte de 89, încã trei-patru filme ale altora se fãceau pe banii aduși de mine. Numai coproducțiile strãine au adus țãrii 14-15 milioane de dolari. Mi se pare normal sã câștig astãzi proiecte. Le merit. Timp de 50 de ani am dominat cinematografia.

Sunt de departe favoritul publicului românesc. Filmele mele sunt valabile și astãzi pentru cã eu mi-am depãșit epoca. În filmele istorice sunt de departe cel mai bun regizor pe plan mondial. Sunt foarte bine documentat, asta mã deosebește fundamental de colegii mei. Mihai Viteazul este un film perfect. Este cel mai mare film românesc, fãrã discuție.

CTP este unul care se pricepe la toate, și la sport, și în politicã și acum și la cinematografie. I-am fãcut o hârtie, în care i-am rãspuns matematic la acuze, cum fac întotdeauna, dar nu i-am mai trimis-o. Ãsta e un nebun, mi-am zis, ce-mi trebuie mie? Oricum va cãdea pe limba lui.

Nu mã laud. Încerc sã spun niște lucruri. Pentru unii spun fapte care nu sunt complete. Și într-o zi o sã mã duc. Și oamenii trebuie sã știe cine sunt și ce sunt. Spun despre mine adevãrul. Și aștept sã-mi rãspundã cineva. Dar nu-mi rãspunde nimeni. De ce nu-mi rãspunde critica?

Va veni vremea când vã va pãrea rãu cã ați putut sã mã judecați așa cum mã judecați și acuma. Dar nu-mi mai e util la nimic, cãci va fi oricum dupã moartea mea.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 12:37   #42
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Originally Posted by Pashpix:
În filmele istorice sunt de departe cel mai bun regizor pe plan mondial.

Cum nu vii tu, Tepes, doamne!?
Ca tot e vorba de istorie....
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 14:10   #43
Floydman
Guru
 
Floydman
 
Join Date: Mar 2002
Posts: 842
daca eram reporter ia-s fi zis..dom Serj....dati si dvs alte declaratii, eu nu pot sa scriu asa ceva in revista...povestiti-ne despre urmatoarele 30 de filme.

sau poate ca Esquire l-a publicat la misto
Floydman is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 04 Nov 2008, 14:15   #44
mafalda
Guru
 
mafalda
 
Join Date: Jul 2007
Location: Intr-o lume imaginara
Posts: 803
Mie a inceput sa-mi fie mila de mos Nicolaescu!
Voua nu?
__________________
"Nihil Sine Deo"
mafalda is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2008, 17:55   #45
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Originally Posted by mafalda:
Mie a inceput sa-mi fie mila de mos Nicolaescu!
Voua nu?

Nu, Mafalda, gresesti. Eu sper, in ciuda antipatiei aratate de majoritatea utilizatorilor acestui forum fata de persoana sa, ca Sergiu Nicolaescu sa le dea inca o data peste nas tuturor contestatarilor. Sunt convins ca va obtine maine un nou mandat de senator si ca filmul "Carol I" va fi un succes de box-office. Argumente sunt suficiente...
Pentru cine se indoieste inca, va recomand sa parcurgeti inca o data CV-ul domnului Nicolaescu, actualizat recent pe site-ul alegerilor uninominale:
http://www.alegeri-2008.ro/candidati...orin-1335.html

Palmaresul sau este cu adevarat impresionant: 8 filme de scurt metraj, 65 filme de lung-metraj pentru cinematografe, 27 serii a 90 minute pentru televiziune, 14 ani petrecuti in Senat, 6 carti publicate. Oricum ati da-o, trebuie sa recunoasteti ca omul acesta va lasa ceva in urma lui!
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2008, 18:27   #46
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
civica
(ciudat nick!)

E limpede, esti fan(a) Nicolaescu. Ce iti trebuie tie e un forum de fan-club Nicolaescu, aici nu e locul potrivit. Aici vei auzi rautati la adresa idolului tau si vei avea de suferit. Zau asa, nu cred ca o sa convingi pe nimeni - dar daca vrei sa auzi laude mergi la cei care sunt deja convinsi. Nimeni nu intentioneaza sa darame idoli aici daca nu e provocat, dar e totusi periculos. E bine ca ai ceva in care crezi, de ce sa strici? De aici nu ai putea iesi decat confuz(a), debusolat(a) sau anti-Nicolaescu - asta vrei? Din delicatete, nimeni nici nu-ti raspunde, ca sa nu-ti raneasca sentimentele.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2008, 18:49   #47
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Led-Ze-Pencil

Evident ca sunt fan Sergiu Nicolaescu. Evident ca parerile mele nu coincid cu ale voastre. Ca sa-ti spun drept, eu am intrat aici pe site dupa ce am gasit, cu ajutorul google, niste articole interesante despre ultimul film cu Indiana Jones. Mi s-a parut ok site-ul, asa ca am zis sa vad si forumul. Nu sunt deloc confuz, eu imi pastrez opiniile, sunt doar dezamagit ca noi, romanii, avem un talent aparte de a ne arunca la gunoi valorile nationale. Iarasi am "n" exemple in acest sens. Atata tot.
Daca voi putea convinge pe cineva sau nu, asta ramane de vazut. Din curiozitate macar, eu voi citi in continuare si parerile voastre.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Nov 2008, 19:06   #48
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Daca e o valoare, stai linistit, nimic nu va putea clinti acea valoare. Nici timpul, nici critica de film. Cu atat mai putin niste pareri de pe forum.

Eu nu sunt pe aceesi pozitie cu tine referitor la subiectul in cauza, dar ce sens ar avea sa te contrazic? Oamenii cu credinta sunt buni in orice situatie. Fara ei, cum ai mai putea aduna armate? De fani, in cazul asta.

Deci daca pentru tine Nicolaescu e zeu, zau ca e in ordine. Cum de te-ai oprit exact la el si n-ai mai vazut nimic dupa el, asta ar fi o intrebare. Sau inaintea lui.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 14:50   #49
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Sergiu Nicolaescu nu este un zeu, dar cu siguranta este un fenomen. Pentru mine, Dacii, Mihai Viteazul, Osanda, Atunci i-am condamnat la moarte, Orient Express, Capcana Mercenarilor si seria “Comisarul” sunt filme unice. Poate nu am atata cultura cinematografica in comparatie cu multi de aici, dar cu siguranta am vazut destule filme pana azi. Daca ar fi sa culegem cele mai interesante filme romanesti, astea sigur ar intra in orice top! Pentru restul lumii nu stiu, dar pentru micuta noastra tarisoara, DA, Sergiu Florin Nicolaescu este un fenomen.
Totusi, asta nu inseamna ca nu exista nimeni altcineva in afara de el. Liviu Ciulei are in palmares “Padurea spanzuratilor”, Lucian Pintilie “Reconstituirea”, Mircea Muresan are “Rascoala” si “Toate panzele sus!”, iar lista poate continua. Din generatia tanara, Nae Caranfil, Mungiu, Porumboiu si Cristi Puiu tin si ei stindardul sus. Totusi, Sergiu Nicolaescu are un farmec aparte, lucru pe care pana si cei mai inversunati contestatari il accepta.
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 15:11   #50
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Copkii, 1 Decembrie bate la usä!
Ce se-aude cu "Nea Carol Milenar?" :? Era vorba cä särbätorim Ziua Nationalä prin râs...
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 15:16   #51
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
probabil va avea premiera in 2009, pe site-ul Media Pro apare ca fiind "in productie". Pana atunci, te poti delecta in aceasta seara cu "Supravietuitorul", la 21:45, pe PRO TV.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Nov 2008, 15:51   #52
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Yay!!

Totusi, decât sä-i scriu înc-odatä cronica, mai bine pun un link:
http://www.cinemagia.ro/forum/viewto...sc&sta rt=100
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 05 Dec 2008, 13:35   #53
civica65
Senior
 
civica65
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 112
Originally Posted by mafalda:
Trebuia sa aiba premiera pe 1 Decembrie, de ziua nationala.
De ce oare au amanat-o ?

cine a spus asta?
civica65 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 17:07   #54
Pashpix
Guru
 
Pashpix
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 559
CRITICUL GRID MODORCEA DESPRE NOUL FILM AL LUI SERGIU NICOLAESCU

Carol I al lui Sergiu Nicolaescu

În actualul context politic, degradant, în care mândria naþionalã se mãsoarã cu oameni de paie ca Iliescu sau Bãsescu, cu derbedei ca Mitrea, Nãstase, Tãriceanu et co., ultimul film al lui Sergiu Nicolaescu, Carol I, un documentar cu actori (docudrama), este o bombã aruncatã în ograda peticitã a clasei politice, este o lecþie de patriotism exemplar, o paginã de istorie româneascã ºi europeanã de o importanþã colosalã. Punând în luminã exhaustivã figura nepereche a Regelui Carol I, filmul, dupã un scenariu de Emil Slotea, este ca o oglindã în care se reflectã o adevãratã oaste de superbãrbaþi, unul ºi unul, de la Mihail Kogãlniceanu la Ionel I.C. Brãtianu, oglindã pe care Nicolaescu o pune în faþa bocilor ºi altor pitici ai politicii de azi, în care cauþi cu lumânarea un bãrbat destoinic. Unde sunt pe scena potiticã postdecembristã bãrbaþi comparabili cu aceia nãscuþi în jurul lui Carol I, creaþi de el, având autoritatea unor Carp, Marghiloman sau Duca? ªedinþa consiliului de coroanã, în care se decide intrarea sau nu a României în primul rãzboi, controversa lui Carol cu fruntaºii partidelor pe tema aliaþilor, constituie o mare lecþie de democraþie, când regele acceptã punctul de vedere al consiliului, deºi era diferit de al sãu. Filmul are scene antologice în care triumfã principiile ºi demnitatea acestor bãrbaþi, rãspunderea lor în faþa poporului ºi a istoriei. Filmul este de un românism profund de la prima ºi pânã la ultima fotogramã ºi vã anunþ cã sunt multe, mii, câte încap într-o peliculã de peste 2500 de metri. Structura filmului este pe ideea de flash-back, adicã e datã de unghiul subiectiv al lui Carol I, bãtrân, aflat în ultimile luni de viaþã ale anului 1914, când îºi rememoreazã domnia începutã în 1866, cu momentul ei de vârf, Independenþa României. E partea cea mai frumoasã a acestei docudrame, când sunt inserate secvenþe din filmul Pentru patrie, unde ne reîntâlnim cu Amza Pellea, George Constantin ºi alþi mari actori români. Cred cã ideea lui Sergiu Nicolaescu de a realiza acest documentar poeneºte de la o realitate filmicã, de la filmografia sa, de la faptul cã în acest film, Pentru patrie, Nicolaescu joacã rolul lui Carol I. De aici s-au legat firesc faptele ulterioare, cu cadrele de la Castelul Peleº, realizate în regim de prizã directã, remarcabile secvenþe de film artistic. Aºa sunt scenele cu Elisabeta (Marina Procopie) ºi viitoarea reginã Maria, ºi mai ales cadrele ce preced moartea regelui, cu un moment memorabil când Carol se ridicã de pe patul de suferinþã ºi, dupã ce se uitã în sertarul de la noptierã, unde îºi avea pistolul, se duce la fereastrã, o deschide ºi lacrimile de pe faþã se amestecã natural cu ploaia ºi tunetele ce brãzdeazã cerul, cu privirea spre Dumnezeu, fiindcã deviza lui Carol a fost, aºa cum scria în dormitorul sãu: Nihil sine Deo. Aceste momente jucate, cu actori unul ºi unul, de la Rãzvan Vasilescu la debutanta Andreea ªofron, alterneazã cu documente de arhivã, cu voci din off sau cu un text rostit live de un comentator (Cristian Moþiu), o prezenþã vie, ca în filmele BBC-ului, cu multe secvenþe luate din filmele anterioare ale regizorului, în care sunt implicate lupte. Peste jumãtate din film este apocalipsã. De la luptele pentru cucerirea Plevnei la cele din timpul primului rãzboi mondial, vedem numai mãcel, dat fiind cã domnia lui Carol I a fost brãzdatã numai de rãzboaie, o istorie plinã de meandre, ca un labirint, în care Regele Carol I a fost firul Ariadnei, reuºind sã iese biruitor, sã fie ctitorul României moderne. Un strãin ca el a ajuns sã fie mândru cã e român. Atitudinea lui Carol faþã de ruºi, de exemplu, este de o mare actualitate. Ca ºi faþã de celelalte naþiuni ale Europei, antrenate în conflictul belic, ce fãceau presiuni asupra sa, precum ºi forþele politice din interior, dar în toate cazurile Carol ºi-a pãstrat demnitatea. Cumplitã imagine a unei Europe rãvãºite, în care totuºi România lui Carol I avea o identitate inconfundabilã. ªi pentru cã, aºa cum zicea Eminescu, „de vrei viitorul a-l cunoaºte, întoarce-te în trecut”, filmul lui Nicolaescu ar trebui sã constituie o vizionare obiligatorie pentru politicienii României în primul rând. El ilustreazã perfect vorba lui Eminescu. Dacã vrem sã construim viitorul României, trebuie neapãrat fãcute legãturile cu trecutul, pe care îl reprezintã ideal Carol I ºi bãrbaþii din jurul lui. Nu putem da vina numai pe comunism, cã a distrus toþi bãrbaþii de seamã ai þãrii. ªi chair de este aºa, de ce nu se mai nasc alþii? De ce noii politicieni sunt la fel de ponta-gii ca ºi cei îmbãtrâniþi în rele?! Defileazã parlamentul cu oameni ca Vanghelie sau Marko Bela, iar adevãraþii partioþi stau pe din afarã, acum, când e nevoie mai mult decât oricând de aportul lor, când sunt la vârsta maturitãþii politice! Ce istorie mãreaþã a avut România se reflectã în filmul lui Sergiu Nicolaescu, un film-bornã, un film-reper. ªi cum era poporul de viteaz se vede în primul nostru film artistic de lung metraj Independenþa României (1912), produs cu sprijinul curþii regale, Carol I arãtându-ºi direct interesul pentru realizarea lui. ªi Nicolaescu are splendida idee de a reconstitui momentul primei vizionãri, când Carol I vede acest film în sala de proiecþie a Castelui Peleº. Istoria se îmbinã cu arta, documentul cu ficþiunea, unghiul obiectiv cu cel subiectiv. Rezultã o peliculã însemnatã, ca o carte de vizitã a istoriei moderne a României. Dar acest film este ºi un testament sufletesc al regizorului Sergiu Nicolaescu, este marea sa confesiune în faþa istoriei, mesajul sãu biografic în faþa poporului român, pe care l-a slujit cu devotament prin copleºitoarea sa operã.
Pashpix is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 19 Dec 2008, 21:44   #55
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Of, of...

L-am întrebat pe Grid, la premiera cu "Dincolo de America": "Mäi Grid, de ce scrii tu prostiile astea? Nici tu nu le crezi, doar ne cunoastem de-atâta timp, stiu bine cum gândesti."
Mi-a räspuns pe sleau: "Pentru bani. Imi iese de-un salariu pe lunä, si la pensia pe care-o am, nu stricä."
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 16:40   #56
nume
the mithbuster
 
nume
 
Join Date: Oct 2004
Location: buftea
Posts: 3,193
Send a message via Yahoo to nume
Originally Posted by Pitbull:
Of, of...

L-am întrebat pe Grid, la premiera cu "Dincolo de America": "Mäi Grid, de ce scrii tu prostiile astea? Nici tu nu le crezi, doar ne cunoastem de-atâta timp, stiu bine cum gândesti."
Mi-a räspuns pe sleau: "Pentru bani. Imi iese de-un salariu pe lunä, si la pensia pe care-o am, nu stricä."
Modorcea asta e la fel de penibil ca cele doo fapturi pe care le-a fatat nevasta-sa.
__________________
http://www.youtube.com/watch?v=8gqeK...eature=related

http://www.youtube.com/watch?v=JnX_5...eature=related
nume is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 19:46   #57
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
Ca face asta pentru bani e nasol, cine il plateste scriind aberatii si cine nu l-ar plati scriind ceea ce crede cu adevarat? Sunt articole comandate, contra onorariu?

Cat despre fete... da, par penibile, da-s bune :oops:
am vazut apararea lui Modorcea la Maruta, cred, si omul m-a convins (sau m-a dus cu presul, nu stiu) Zicea ca fetele au contract sa fie asa penibile, ca asta se cere, asta da audienta la americani, ca daca ar face altfel ar insemna ca nu-si respecta contractul si ar fi bune de plata vreo 2 milioane de dolari. Ca trec toate etapele tocmai pt ca fac rating, iar toata treaba e controlata. Daca e asa, atunci fetele au jucat bine rolul de a fi penibile
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 19:48   #58
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Originally Posted by Led-Ze-Pencil:
(sau m-a dus cu presul, nu stiu)
Eu stiu. :happy:
Acum stii si tu. :sleep:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 20:12   #59
Led-Ze-Pencil
Banned
 
Led-Ze-Pencil
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 988
pai daca nu e adevarat si nu exista un astfel de contract, risca sa faca asemenea declaratii?
Stii tu, acum stiu si eu, or sa afle toti. Nu inteleg.
Led-Ze-Pencil is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Dec 2008, 20:17   #60
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Eee... :hmm:
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:06.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells