Go Back   Cinemagia Forum > Totul despre filme > Film in general

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 10 Jun 2009, 17:30   #21
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
Quote:
Tarkovski nu e "coerent", e UNITAR!

Just. Dar, by the way. Unitar-unitar, insa am detectat - fara mare bucurie - crampeie din atmosfera tipic bergmaniana/cehoviana in OFFRET, pe care-l consider cel mai putin...tarkovskian film. Oricum, pe ansamblu, cadreaza si filmografia ramane unitara

Quote:

am fost, am vazut

P.S. Pentru Pitbull: cum stai cu...homework? Nu de alta, dar ard de nerabdare sa-ti citesc cronica la acele doua filme. Parol!
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)

Last edited by saskiul : 11 Jun 2009 at 13:48.
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 10 Jun 2009, 20:30   #22
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
Cu voia lui Dumnezeu, luna asta mä degrevez de niste sarcini presante pe termen lung si-mi voi putea reorganiza activitätile într-un stil mai relaxat, care sä lase loc si pentru teme de suflet, mai putin presante.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 08:26   #23
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
Amen!

Originally Posted by Pitbull:
Cu voia lui Dumnezeu, luna asta mä degrevez de niste sarcini presante pe termen lung si-mi voi putea reorganiza activitätile într-un stil mai relaxat, care sä lase loc si pentru teme de suflet, mai putin presante.

AMEN!

(Nu de alta, da' sa vezi cu ochii tai de ce Bratu e un regizor bun, iar Saucan doar acceptabil )
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 11:41   #24
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
Pitbull stie pederost tot ce tine de Bratu
a scos si o carte cu autobiografia lui
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 11:50   #25
Dragomara
Banned
 
Dragomara
 
Join Date: Dec 2007
Location: Axiopolis
Posts: 2,871
Send a message via Yahoo to Dragomara
Thumbs down

Originally Posted by illotempore2002:
Pitbull stie pederost tot ce tine de Bratu
a scos si o carte cu autobiografia lui

off-topic.
adică ar putea să-mi scrie altcineva autobiografia, sau cum vine asta?!
(scuze, da'chiar nu m-am putut abţine! )
Dragomara is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 11:59   #26
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
a scos cartea, nu a scris-o el.
nu am spus ca a scris-o el, desteapto!

a fost un soi de producator.
are sa te lamureasca el.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 12:52   #27
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
@ pitbull: 'offret' nu este 'bergmanian' (decit pt k il are k d.o.p pe sven nykvist), este mai curind dreyerian - sau, ma rog, este 'bergmanian' in masura in care bergman insusi era, uneori, dreyerian

de altfel, potrivit acestei optici, nici 'nostalghia' nu pare 'tarkovskian pur'...

si de fapt, ce inseamna 'tarkovskian': 'rubliov'? 'solaris'? 'oglinda'? 'calauza'?
daca ne referim strict la 'subiecte', sint f diferite.
de aceea spun k, in 'sacrificiul', tarkovski este tot tarkovski - indiferent de povestea /d.o.p-ul 'bergmaniene'...
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 13:31   #28
Pitbull
Unlikely Messiah
 
Pitbull
 
Join Date: Dec 2004
Location: Bucharest
Posts: 16,822
@A.L.S. = Am vorbit eu aici de Bergman...?
Poate doar de Bergmann (Bratu)!

@Drago:
Bratu si-a scris autobiografia.
Eu am luat textul de la väduva lui, l-am corectat, redactat editorial, administrat managerial pânä la aparitie - pe scurt, "scos". El autor, eu redactor si editor individual. (Editorul economic a fost ANTET.)
Vezi, pui? Mai bine te abtineai... Iar ai dat-o-n gard.
Pitbull is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 13:51   #29
saskiul
Senior
 
saskiul
 
Join Date: Oct 2007
Location: Timisoara
Posts: 90
Originally Posted by illotempore2002:
Pitbull stie pederost tot ce tine de Bratu
a scos si o carte cu autobiografia lui

stiu. mi-a facut bucuria sa mi-o daruiasca personal cu vreo cateva saptamani in urma si am citit-o. ziceam doar ca, inainte de a-l situa in top ro directors pe Mircea Saucan ('acceptabil') sub L Bratu ('bun'), merita totusi vazute MEANDRE si 100 LEI. merita vazute, desigur, pentru multe alte motive...
__________________
"we must be the change we wanna see in the world" (Gandhi)
saskiul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 11 Jun 2009, 14:08   #30
Alex Leo Serban
Guru
 
Alex Leo Serban
 
Join Date: May 2003
Posts: 4,805
Originally Posted by saskiul:
Unitar-unitar, insa am detectat - fara mare bucurie - crampeie din atmosfera tipic bergmaniana/cehoviana in OFFRET, pe care-l consider cel mai putin...tarkovskian film. Oricum, pe ansamblu, cadreaza si filmografia ramane unitara

@ pitbull: scuze, nu tu... userul de mai sus
Alex Leo Serban is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2009, 18:28   #31
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by illotempore2002:
nu stiu daca cinema de autor inseamna cinema-ul lui Orson Welles.....el a jucat in multe din rolurile filmelor lui, a scris scenariile, a regizat etc, dar filmele lui nu pot fi considerate cinema de autor.

Cinemul de autor consta in acele filme in care transpare usor personalitatea (chiar din viata reala) a artistului cu pricina. Putem sa le definim mai bine prin contrast cu dogma 95, care "curatza" total filmul de prezenta regizorului, in sensul in care daca te uiti la un film dogma nu stii de cine este facut pt ca nici nu conteaza. Daca filmul dogma e centrat pe lumea exterioaa si pe dramele ei, filmul de autor o sa fie ego-centrat pe autorul ei.

inteleg ca vrei sa vbim aici despre acele filme la care daca ne uitam fie si pt cateva secunde, recunoastem instantaneu pe regizorul sau?

Raspund pe masura ce citesc ca altfel uit sau scriu mesaje kilometrice. Asa ca nu stiu daca ti s-a raspuns la mesajul asta deja, sau nu.
Eu cred ca daca te uiti la filmele lui von Trier ii recunosti stilul. Deci din punctul meu de vedere, el face filme de autor (indiferent de ce ii place lui sa creada ca face).
Acum s-ar putea sa-mi raspunzi ca nu te refereai la von Trier care de fapt nici nu respecta regulile Dogma 95. Daca e sa o luam asa, filme Dogma in adevaratul sens al cuvantului nu ar fi decat doua din ce stiu eu (Festen si Idiotii). Deci nu poti sa folosesti conceptul Dogma ca fiind un contra-exemplu al conceptului de "cinematografie de autor".
De altfel nu stiu de ce ai merge intr-o zona asa de neclara cu explicatiile. In principiu cam tot ce e facut la Hollywood (cu exceptia a catorva nume mari pe care le numeri pe degete) contravine teoriilor cinematografiei de autor.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2009, 18:40   #32
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by Cinemania:

pana la urma este si cazul lui Kubrick?

da, clar...si nici macar nu i-am vazut toate filmele...
Nu cred ca un regizor trebuie sa se foloseasca de aceleasi procedee tehnice sau de aceleasi idei ca sa faca filome de autor. E vorba pur si simplu de aerul pe care il are filmul in general. Iar filmele lui Kubrik au un anumit aer special. Nu e ceva palpabil, nu e un element pe care sa-l pot idetifica, dar simti cand e ceva facut de el.
Ok, nu zic neaparat ca-i ghicesti orice film . Dar in momentul in care ii descoperi numele pe generic, filmul capata automat un nou nivel de interpretari. Incep si ti se explica o multime de lucruri pe car ealtfel nu le-ai intelege.

Mergand pe principiile astea mi-e foarte greu sa cred ca un regizor poate avea si filme de autor si filme obisnuite. N-as baga mana in foc ca nu exista astfel de cazuri (se poate ca artistul sa-si dezvolte anumite teme pe parcurs), dar in principiu cred ca simti un regizor care vrea sa-si lase cumva amprenta, de la inceput.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2009, 18:46   #33
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by razi:
sa mergem pe la noi cred ca daca ar fi stat mai mult pe aici filmele lu nemescu ar fi fost recunoscute oricand de orice cinefil

Sa stii ca nici nu-i trebuie mai multe filme. De la al doilea scurt-metraj de fictiune vedeai ca exista o stilistica. Si chiar si in documentar (nu mai stiu cum se numeste exact) care e cel mai aparte din tot ce-a facut, poti sa vezi ca exista o predilectie pentru filmari interesante si relativ spectaculoase din punct de vedere tehnic (nu ma refer la subiect).
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2009, 18:55   #34
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
Originally Posted by illotempore2002:
cred ca, by default, fiecare regizor mare are un stil personal si coerent. intra la aceeasi categorie si regizorii care isi schimba stilul si conceptia despre lume&film odata cu maturizarea lor/alt eveniment?

de exemplu Fellini, sau Fritz Lang, sau Dan Pita?

coerenta nu cred ca se aplica celor din urma, caci nu sunt constanti. stilul personal se aplica, insa impartit in doua stiluri.

cand spun regior cu stil coerent si personal, primul care imi vine in minte este Hitchcock iar al doilea e Godard. Al treilea e cu siguranta David Lynch.

Sunt total de acord cu ultimii trei regizori. Numai ca dupa mine si Fellini face filme de autor. In special pentru ca are un anumit mod de a portretiza societatea italiana pe care nu il vezi la nici un alt regizor (iar personajele lui au un anumit gen de caracteristici care ii sunt particulare lui).

Nu prea inteleg la ce te referi prin coerenta. Mai ales cand il aduci in discutie pe Lynch. Care e total impotriva explicatiilor logice si coerente cand vine vorba de creatie regizorala. De altfel din ce stiu eu, el si refuza sa comenteze despre ceea ce vrea sa spuna prin filmele sale. Deci nu sunt convinsa ca trebuie sa consideram un criteriu "coerenta". Sau poate nu trebuie sa-i dam numele asta...
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2009, 22:09   #35
illotempore2002
Guru
 
illotempore2002
 
Join Date: Apr 2007
Location: Bucuresti
Posts: 5,244
prin coerent nu ma refer la "logic, clar" si la constant, de la un capat la celalat in aceeasi maniera. un stil de la care nu abdica.
illotempore2002 is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 14 Jun 2009, 23:03   #36
ricutza
Babyface Killer
 
ricutza
 
Join Date: Feb 2002
Posts: 2,221
Send a message via ICQ to ricutza Send a message via MSN to ricutza Send a message via Yahoo to ricutza
aha...
Da, dar ce ne facem cu Tarantino si Greenaway care in mod constant isi propun sa socheze cu cate ceva, si in mod constant aleg sa critice si/sau parodieze diverse lucruri sau atitudini.
Eu cred ca atata vreme cat isi expun pareri personale in filme indiferent de subiect sau stilistica, fac filme de autor. Dispare notiunea de "motivatie dramaturgica".

Mi-a venit acum in minte alt regizor care face filme de autor (sa zicem ca la modul relativ clasic) Wong Kar Wai.
__________________
"Nobody puts Baby in the corner"
ricutza is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 15 Jun 2009, 07:28   #37
Cinemania
Cinemaniac
 
Cinemania
 
Join Date: Oct 2003
Posts: 4,194
Originally Posted by ricutza:
aha...
Da, dar ce ne facem cu Tarantino si Greenaway care in mod constant isi propun sa socheze cu cate ceva, si in mod constant aleg sa critice si/sau parodieze diverse lucruri sau atitudini.
Eu cred ca atata vreme cat isi expun pareri personale in filme indiferent de subiect sau stilistica, fac filme de autor. Dispare notiunea de "motivatie dramaturgica".

Pasolini facea acelasi lucru...in plus, la el stilul "vulgar" e prezent cam peste tot

nu am gasit alt cuvant mai potrivit pt frumusetile artistice pasoliene
__________________
It's funny how the colors of the real world only seem really real when you viddy them on the screen.
Cinemania is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 05:47.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells