View Single Post
Old 24 Aug 2015, 20:57   #27
rvn
Scorpia cinefiscalitatii
 
rvn
 
Join Date: Jun 2009
Posts: 4,621
Originally Posted by 1MicuCelUmilSiViril:
Un alt indiciu, la bunul simt, si cu asta eu inchei aceasta discutie, filmul nu era premiat in anii aceia daca asta era scopul sau!
Si in incheiere, dupa explicatii, am dreptul sa intreb si eu ceva, ca sa vad si eu daca s-a inteles ce am zis pana acum.
Dupa ce am explicat ca filmul nu are treaba cu religia, la filmul "Life of Brian" cum este?
Ceea ce sustine rvn poarta alt nume, dar nici asta nu e problema mea. De rvn nu-mi fac probleme, oricum sustinea in urma cu doua mesaje ca nu poate trai fara manipulare, dar ceilalti?
Si pentru ca-mi place sa fac talcioc, cu care v-am obisnuit, ca sa nu se plictiseasca cei ce intra pe aici, iata doua lucruri care au treaba cu intrebarile, ca una e in toate, zice poetul si altii, chiar daca primul pleaca de la altceva, sau al doilea, care e ca un film, ca o fictiune, o poveste care in spate vorbeste de altceva. Ma gandeam ca se potriveste si la una din intrebari, filmul avand si el acum acest rol in societate.
Viridiana a fost realizat intr-o epoca a interdictiilor si foarte importante sunt ideile moralizatoare. la ce servesc ele, cine sunt aceia care au fost sensibilizati de ele de-a lungul timpului si cine sunt aceia care sunt astazi sensibilizati de ele, nu prea este greu de ghicit. daca vrei, putem face o comparatie cu ceea ce am discutat despre Rusinea lui Bergman, atunci cand am fost amandoi de acord ca nu este doar un film despre razboi, ca, de fapt, substratul este cu totul altul. asa este si in cazul Viridianei, dar nu putem nega caracterul filmului,tenta lui religioasa. dealtfel, nici n-am avea cum, fiindca temporal, actiunea se petrece intr-o epoca istorica dominata de religie, ca forma dominanta de conducere in stat, in societate. si-atunci, cred ca-i lesne de inteles, simbolistic. nu stiu daca scopurile filmelor sunt obtinerea premiilor, in cel mai bun caz, autorii lor au asemenea teluri inalte. filmele au alta menire, poate si aceea de a fi niste "jucarii", dar in nici un caz, ele insele, nu vaneaza premii. cand am afirmat ca nu se poate trai fara manipulare,nu m-am referit neaparat la o dependenta, desi, cred ca devenim obisnuiti cu asemenea fenomen (ne place sa fim condusi), suntem nevoiti sa acceptam, de dragul convenientelor sociale, aproape orice. nu cred ca se poate nega chestia asta.
te-am intrebat daca esti religios din curiozitate. este la moda si da, n-are legatura cu credinta.
rvn is offline   Reply With Quote sendpm.gif