View Single Post
Old 12 Aug 2014, 22:37   #30
alali
Guru
 
alali
 
Join Date: May 2011
Posts: 871
Un fel de muzical...

Burlesque (2010)

Am pus ca titlu "un fel de muzical", pentru ca acest film nu poate fi numit muzical in adevaratul sens al cuvantului. Muzica, in afara a 2-a cazuri, fortand asemanarea, este distincta de cursul actiunii. In schimb filmul surprinde. Nu aveam nicio asteptare de la film. Din contra. Insa, am fost placut atins de acest film cu o atmosfera aparte. Este un film tineresc, exuberant. Transmite asta incepand cu prima nota muzicala care aproape deschide filmul, a Christinei Aguilera. Foarte buna potrivire a acestei.... artiste cu filmul si oarescum si cu decorul. Marturisesc ca auzisem destul de mult muzica acestei cantarete, dar nu aveam nicio idee de cine e si cum arata. In schimb acum pot sa spun ca are o voce extrem de buna, asa cum era si o remarca in film: "nu pot sa cred ca o alba poate canta asa". Intr-adevar, Aguilera face o demonstratie de forta in ceea ce priveste vocea. Pe partea cealalta Cher este sublima. Apare discret si ... are acel parfum de ... distinctie, de talent si de rafinament. Intr-adevar singurul cantec pe care il interpreteaza, facand exceptie de acea deschidere pe care o face ea programului din club, este.... nu am cuvinte. Incredibila cred ca ar fi un cuvant cat de cat acceptabil.
Oricum, per total un film care m-a lasat perplex, neasteptandu-ma initial la nimic bun. Insa, incredibil cum am trait acest film incepand cu prima faza al lui si continuand cu genericul de filnal si cu castul si creditele.... Nota 7,11.
alali is offline   Reply With Quote sendpm.gif