Thread: Oscars 2012
View Single Post
Old 17 Dec 2011, 00:12   #36
buticut
Guru
 
buticut
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 2,282
Eu nu vreau sa imi dau prea mult cu parerea, ca sa-mi asigur laptopul (nu-i asa, Cham? ). The Help va primi nominalizari si la Best Picture si probabil si la acting (Octavia Spencer + Viola, desi Octavia merita mai mult). The Tree of Life tare ma tem ca la categoriile importante va ramane pe dinafara si va matura doar la cele tehnice, mai ales ca au schimbat regulile de votare si The Tree of Life cam pierde din steam. Tinker Taylor Soldier Spy iarasi si-a pierdut din buzz. Globurile cel putin au uitat complet de astea doua. In schimb ma astept la mai multe nominalizari pt Drive. Descendants iar va fi prezent in categoriile importante, Moneyball idem - desi as prefera o nominalizare pt Pitt pentru Copacul Vietii . La acting e clar: Clooney, DiCaprio, Dujardin, Gosling, Pitt si Fassbender...nu stiu care din ei va iesi, s-ar putea ca DiCaprio sa ramana eventually pe dinafara. Ma indoiesc ca Oldman va mai fi nominalizat...nici acum nu i se arata . S-ar putea ca Bardemul de anul asta sa fie Demian Bichir, un actor pe care il am la inima . La actrite nu ma astept la prea mari surprize, o vad pe Meryl castigand din nou si o vad inconjurata de Viola Davis, Charlize Theron, Michelle Williams si eventual Tilda Swinton. In loc de Michelle, Elizabeth Olsen si-ar putea face intrarea.

The Artist cred ca e frontrunner in momentul asta. Ma tem insa sa nu fie doar un film gimmick, un film gol infasurat in hartie stralucitoare si sa se bucure de toata atentia asta doar pe considerentul ca e melancolic. Adica ma gandesc la celelalte filme black and white din anii '20-'30 de ex si ma intreb cum se prezinta Artistul in comparatie cu ele. Nu m-ar surprinde sa castige premiile cele mai importante.

La animatie iar va fi o lupta interesanta intre Rango si Tintin. Rango castiga momentum, deja a luat cateva premii si chiar m-as bucura pentru el, e gorgeous.
Also, permite regulamentul sa fie Serkis nominalizat? Ar merita cu siguranta la Best Supporting.

All in all, Hugo, Drive si Copacul vor primi multe nominalizari la categorii tehnice, overratedul The Help va primi nominalizari la acting, script maybe si chiar si BP si The Artist probabil ca va fi filmul cu cele mai multe nominalizari, urmat de The Descendants.
__________________
"En el teatro se hace lo que se debe, en el cine se hace lo que se quiere y en la televisiĆ³n se hace lo que se puede">>
buticut is offline   Reply With Quote sendpm.gif