View Single Post
Old 05 Aug 2010, 00:23   #40
dragonfly_drk
Guru
 
dragonfly_drk
 
Join Date: Aug 2010
Location: Cemetery
Posts: 2,940
Originally Posted by moltisanti88:
Originally Posted by danonino:
Serialul Dr. House e genial in mare parte datorita personajului, care e un anti-erou, lipsit de conveniente sociale, inzestrat cu o logica orbitor de maiastra. Face si spune niste lucruri care cutremura orice constiinta decenta, si o face avand de fiecare data dreptate.
Morala, constiinta si cliseul uman nu se regasesc in el, House e dominat de logica si inteligenta. Nu isi ascunde gandurile dupa cuvinte.
Hmm... fara morala. Suna a nihilism. Dar stai putin... omu' asta e doctor, nu? Adica salveaza vieti. Intr-adevar, complet imoral. Se pare ca serialul asta te invata o logica geniala.

Mi se pare o tampenie sa-ti placa un serial doar pentru personajul principal. Mi-e mila de scenaristii aia care l-au creat si l-au pus pe ecarn deoarece ei sunt prea lasi sa-si traiasca viata asa. Nu e de mirare ca scenariul se repeta. Atata stiu. Tocilarii aia si-au creat un super-erou care are mereu dreptate pentru ca nu e nimeni prin jur sa-i contra-argumenteze logica. E un show ieftin si limitat in acest sens. Normal ca iti pare cel mai tare din parcare, cel mai cool, cel mai genial, cel mai ce vrei tu, cand il iei ca atare. De ce sa te obosestei sa cauti dedesubturile sau sa-ti folosesti singur mintea?

nu ai inteles nimic... am impresia ca nici macar nu ai urmarit vreodata serialul... sa iti explic sa intelegi si poate dupaia o sa te uiti si la serial... omu asta e un antierou pentru ca in ciuda faptului ca salveaza vieti, nu o face pentru pacient ci o face din curiozitatea de a rozolva un nou caz misterios... deaia el ia intotdeauna cazurile grele... in asta consta imoralitatea... e un doctor atipic care nu se ataseaza de pacient ci din contra, cateodata chiar este urat de el din cauza metodelor pe care le foloseste pentru a descoperi cauzele bolilor... tocmai acest lucru da savoare serialului... si cine mai spune ca toate episoadele sunt la fel, se insala... ideea e aceeasi, in fond e un serial despre doctori si boli... dar fiecare episod are farmecul lui pentru ca fiecare se termina in cel mai bizar mod posibil... si pentru ca pe parcursul unui episod nu adormi cu popcornul in mana ci stai cu sufletul la gura sa vezi ce va urma... pentru ca in momente cheie din fiecare episod se intampla ceva care da totul peste cap... si crede-ma ca e greu sa construiesti un scenariu in care unul dintre personaje sa fie atat de puternic incat sa atraga toate privirile... ca daca stai un pic mai bine sa te gandesti nu degeaba se numeste Doctor House... asta era defapt si ideea... sa fie cineva acolo care sa dea tot timpul lucrurile peste cap... altfel ce rost ar mai avea?... ar fi un fel de documentar... nimic interesant...
__________________
music is created by the space between the notes not the notes themselves.
dragonfly_drk is offline   Reply With Quote sendpm.gif