View Single Post
Old 22 Jan 2010, 20:35   #41
Disciple
Guru
 
Disciple
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 917
Uite eu sunt de parere ca "Braveheart" ala nu si-a meritat Oscarul castigat in 96'.
Ar fi meritat mult mai mult "Apollo 13" sau "Sense And Sensibility".

LOTR: ROTK este infinit mai bun decat "Master&Commander" sau "Seabiscuit". Pe "Mystic River" nu l-as fi ales niciodata pentru ca din motive pe care nu reusesc sa le pricep ma lasa rece sloi Clint Eastwood indiferent ca'i actor, producator, regizor, scenarist sau mai stiu eu ce..., iar "Lost In Translation" e un film bun, dar nicidecum atat de intens incat sa merite Oscarul.

In "2005" as fi dat Oscarul filmului "Ray" nicidecum unei insailaturi de "Rocky" cu "Cineva sus mai iubeste" care se cheama "Million Dollar Baby".

In 2006 din nou greseala. "Crash" a fost plictisitor, enervant, ostentativ si sec pe cand "Capote" a fost mult mai incitant si mai miscator de spranceana.

In 2007 din nou gafa, dar cu anumite intentii (probabil din respect pt Scorsese) "The Departed" ia statueta in fata excelentului "Babel". As fi fost mai fericit chiar si pt "Letters From Iwo Jima".

In 2008 NCFOM si-a meritat pe deplin premiul singurii concurenti seriosi fiind TWBB si Juno (da, nu va mirati - filmul se agata de o idee interesanta si o speculeaza intr-un mod inteligent si inedit).

In 2009 desi mi-a placut "Slumdog Millionaire" parca as fi oferit premiul lui "The Reader".

M-as baga sa comentez de pe la vreo 91' incoa' de cand m-am nascut eu, dar nu stiu de ce am preferat sa incep cu 96' si apoi am sarit repede la 2004.
Disciple is offline   Reply With Quote sendpm.gif