View Single Post
Old 13 Dec 2009, 14:19   #32
Windom
The Ultimate Badass
 
Windom
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,175
Letters From a Dead Man a.k.a. Pisma myortvogo cheloveka (1986)

Cred ca aici e locul cel mai potrivit sa vorbesc despre filmul asta, se incadreaza perfect in categoria "SF mai putin cunoscut". Este o raritate, o mica bijuterie uitata a genului SF (nu stiu citi dintre voi au auzit de el) peste care am dat absolut din intimplare.
Filmul mi-a amintit de Stalker, are multe in comun cu capodopera lui Tarkovski (avem si aici omul de stiinta care rataceste printr-un peisaj dezolant). Nu este chiar atit de inaccesibil însă problemele de ordin moral pe care le abordează le intilnim si in Stalker.
Intr-o lume postapocaliptica, controlata de un sistem militarist, putinii supravietuitori civili isi duc zilele prin subterane. In catacombele unui muzeu s-au refugiat pionii principali ai filmului (un om de ştiinta, un preot, un demagog, citeva femei, citiva copii). In asteptarea unei morti inevitabile, acestia dezbat probleme de morala, politica, religie (mi s-a parut foarte interesant modul de abordare al religiei, avind in vedere ca este vorba de un film sovietic). Putinele scene care se petrec in lumea de afara amintesc de Infernul lui Dante, sînt de o dezolare cumplita.
Este un film unde misticismul intilneste pesimismul (alta asemanare cu Stalker), cu un puternic impact emotional. Scena finala in care un grup de copii ratacesc prin peisajul dezolant e de o forta si un simbolism asemanatoare celor intilnite in secventa finala din The Seventh Seal.
__________________
God ain’t my fucking daddy...

http://www.youtube.com/watch?v=YQiPQ...rom=PL&index=5
Windom is offline   Reply With Quote sendpm.gif