Thread: "Dune"
View Single Post
Old 05 Aug 2009, 17:34   #2
Thl
Novice
 
Thl
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 14
Quote:
David Lynch has said he considers this film the only real failure of his career. To this day, he refuses to talk about the production in great detail, and has refused numerous offers to work on a special edition DVD. Lynch claims revisiting the film would be too painful an experience to endure. (IMDB trivia)

Nu a fost atat de rau, dar nici capodopera nu a fost. Nu sunt expert, dar daca luam doar primul volum, imi vine foarte greu sa-mi imaginez cum ai putea sa inghesui toata povestea in 2 ore. Ori tocmai asta au cerut si studiourile. Lynch este un regizor foarte bun, distributia nu e rea iar daca stai sa te gandesti nu sunt necesare chair atatea efecte speciale. Am inteles ca este si ceva "special edition" care tine 3 ore, dar nu mai stiu sincer care am vazut-o eu la TV.

Cat despre franciza... am citit primele 5 carti din seria lui Frank Herbert, pe masura ce treceam de la un volum la altul mi se pareau tot mai slabe... probabil ca asta este problema cu francizele. Impactul noului se atenueaza pe masura ce tot fortezi.

Oricum, Dune este o carte excelenta si ar merita o ecranizare pe masura. Sper si eu sa se concretizeze proiectul lui Berg.
Thl is offline   Reply With Quote sendpm.gif